Uwielbiamy stare chałupy i stare domy. Kochamy ich wnętrza nie tylko za wspaniały klimat, ale także za historię. Za to, że kiedyś wszystko powstawało za sprawą dwóch rąk rzemieślników. Nie było takich fabryk jak dzisiaj, byli za to ludzie, którym się chciało! Tworzyli piękne, szlachetne i niepowtarzalne rzeczy. Trochę żałujemy, że nie żyjemy w tamtejszych czasach, kiedy to powstawały kamienice zdobione sztukaterią. Przepiękne wnętrza z ręcznie robionym, dębowym parkietem układanym w barwne rozety, czy też piękną, rzeźbioną stolarka drzwiową i okienną. Dzisiaj nie ozdabiamy domów z zewnątrz, zdobionymi gzymsami, attykami, czy też rzeźbionymi maszkaronami. Dzisiaj niestety już takich rzeczy nie ma, a jeżeli są to dostępne naprawdę dla nielicznej grupy odbiorców ze względu na cenę.
Ale ale…! Wszyscy mamy też te same dwie ręce jakimi dysponowali rzemieślnicy i powiem Wam więcej- mamy dostęp do materiałów i narzędzi o jakich oni nie śnili 🙂 A więc do roboty! Dzisiaj pokażemy Wam jak samodzielnie można stworzyć swój mebel po pierwsze – niewielkim nakładem pracy, a po drugie – niskim kosztem, za który w sklepie musielibyśmy zapłacić krocie.
Drewniane Okiennice
Okiennice to element dekoracyjny, który ma także zastosowanie praktyczne. Chronić miały przed słońcem i gorącem latem, natomiast zimą przed mrozem. I faktycznie, okiennice żaluzjowe są bardzo często spotykane w architekturze basenu morza śródziemnego. I choć dzisiaj raczej spełniają funkcję dekoracyjną ( z racji na klimatyzację), to dawniej, zamykane na dzień sprawiały, że pomieszczenie mniej się nagrzewało, przez co było w nich chłodniej i przyjemniej.
W naszym polskim, nieco chłodniejszym klimacie, częściej spotykane były i są do dnia dzisiejszego okiennice pełne, których zadaniem była osłona okien przed mrozem i śniegiem.
Także i dzisiaj stosuje się te same sposoby na izolacje – rolety PCV, żaluzje metalowe – ale niestety nie są one tak urokliwe, jak stare drewniane okiennice.
Muszę się przyznać – mam do nich ogromną słabość. Są przepiękne, delikatne, a zarazem klasyczne i eleganckie. Niestety nie mam domu, w którym mogła bym wykorzystać je w tradycyjny sposób, dlatego uwielbiam wplatać je do wnętrz. Pasują zarówno do tych tradycyjnych , jak i nowoczesnych. Nawet wolnostojące, oparte o ścianę są wspaniałą dekoracją. Uwielbiam je tak bardzo, że nie mogło by się obyć bez projektu z wykorzystaniem okiennic. Ale nie będzie to rama okna, nie będzie to tez lustro. Dzisiaj pokażemy Wam jak w fajny i prosty sposób można wykorzystać okiennice, aby stworzyć mebel jedyny w swoim rodzaju.
Zdjęcie z pinterest.com
Mebel z drewnianych okiennic – potrzebujesz:
– dwie drewniane okiennice lub drzwi żaluzjowe
– pięć kawałków drewna na półki
– listwa ozdobna o grubości 3cm
– deska o grubości 7cm
– deska o grubości 1cm i wysokości 8cm
– kawałek sklejki najcieńszej
– cztery ozdobne ornamenty
– płyta hdf na plecy mebla
– nożyk do tapet
– dremel
– papier ścierny
– kolej do drewna lub klej na ciepło
– farba do pomalowania całości Chalk Paint Annie Sloan
– wosk do zabezpieczenia powierzchni
Jak pisałam okiennice pierwotnie służyły do ozdoby elewacji domów. Dzisiaj można znaleźć stare okiennice wystawione na portalach sprzedażowych do kupienia, lub kupić nowe. Niestety, te nowe mogą być bardzo drogie, chyba że dobrze poszukamy. Nam zależało aby w tym projekcie wykorzystać solidne i prawdziwe okiennice o konkretnych wymiarach. Mogły być nowe, bo i tak cały mebel miał być stylizowany. Szukaliśmy ich dosyć długo, ponieważ ceny okiennic u producentów naprawdę potrafią powalić z nóg 🙂 Udało się, znaleźliśmy przez internet stolarza, który wykonywał okiennice w bardzo dobrej cenie, ale nigdy ich nie wysyłał. W sumie to wtedy, kupowaliśmy kota w worku, bo wykonane przez niego okiennice widzieliśmy tylko na zdjęciach i to niezbyt dobrej jakości. Po trzech tygodniach okiennice dotarły do nas i powiem Wam były PRZEPIĘKNE! Wykonane z dbałością o szczegóły, żaluzje wystawały poza krawędź ramy – na czym bardzo nam zależało, były grube i solidne. Jeżeli jednak nie zależy Wam na konkretnych wymiarach, spokojnie oryginalne okiennice można zastąpić drzwiami żaluzjowymi, które z łatwością dostaniecie w większości marketów budowlanych. Wymiarów drzwi jest bardzo dużo, także można stworzyć meble o różnych wielkościach 🙂
Stylizacja okiennic
Drewniane okiennice posłużyły nam za ścianki regału. Zanim jednak złożyliśmy mebel w jedną całość musieliśmy wszystkie elementy wystylizować. Nasz mebel z drewnianych okiennic miał być jasny, ale postarzony mocną przecierką. Dlatego też najpierw pomalowaliśmy okiennice ciemną, ciepłą szarością French Linen , dopiero gdy ta warstwa wyschła, zamalowaliśmy ją kolorem Old White z palety Chalk Paint Annie Sloan. Gdy całość była sucha, mogliśmy przejść do postarzania. Lubimy mocne przetarcia, do których używamy gruboziarnistego papieru ściernego – gramatura 80-100. Kwadratowe kawałki drewna, które posłużyć miały za półki, pomalowaliśmy już na jeden kolor Old White. Wszystkie elementy zawoskowaliśmy woskiem bezbarwnym Clear Wax, w celu zabezpieczenia powierzchni.
Tak przygotowane drewniane okiennice i półki, można już było poskręcać w całość. Do tego celu użyliśmy drewnianych kołków meblowych i kleju do drewna, natomiast można także przymocować półki na metalowe kątowniki od spodu. Dzięki czemu powstał regał, którego ściankami były okiennice, a kwadratowe kawałki drewna stanowiły spód, górę oraz trzy półki. Całość należało wykończyć, aby nie wydawał się zbyt surowa.
Drewniane dekory
W tym etapie prac, możemy pobawić się troszkę w rzemieślników. Po prostu musimy wykończyć mebel tak aby nabrał subtelności i lekkości. Dlatego też, do półek od frontu dodaliśmy ozdobne elementy. Wykonaliśmy je z cienkiej sklejki i dekorów drewnianych. Z kartki papieru przygotowaliśmy sobie szablon w kształcie jaki był odpowiedni zarówno do całego mebla, jak i do dekorów. Następnie od szablonu odrysowaliśmy cztery razy kształt na sklejce. Za pomocą nożyka do tapet, z łatwością wytniesz wzór w sklejce. I tutaj poszło w ruch narzędzie o którym dawni rzemieślnicy nawet nie śnili – Dremel. Dzięki niemu szybko wyszlifowaliśmy krawędzie sklejki. Jeśli jednak go nie posiadacie, trzeba zrobić to ręcznie papierem ściernym.
Teraz pora na rzeźbienia. Kolejne ułatwienie w stylizacji mebli dzisiejszych czasów 🙂 Możemy je po prostu kupić i przykleić w dowolnym miejscu, zamiast poświęcać godziny na rzeźbienie. Sklejkę i dekory pomalowaliśmy analogicznie do okiennic, i także przetarliśmy, aby wydobyć ciemny kolor spod spodu. Następnie do sklejki, za pomocą kleju na ciepło przykleiliśmy dekory. Tak wykonane dekoracyjne fronty umieściliśmy na półeczkach.
Prace wykończeniowe
Od góry cały mebel z drewnianych okiennic wykończyliśmy listwą frezowaną. Kupiliśmy ją w sklepie drzewnym w Lublinie. Docięliśmy pod kątem na ukośnicy, pomalowaliśmy szarością French Linen i przymocowaliśmy do szczytu regału.
Od spodu mebel umieściliśmy na czterech drewnianych kołkach wyciętych z belki o grubości 7cm. Wykończyliśmy listwą drewnianą. Można użyć po prostu drewnianej deski, lub drewnianej listwy przypodłogowej o odpowiedniej wysokości. Od tyłu za pomocą gwoździ przymocowaliśmy białą płytę hdf przyciętą na odpowiedni wymiar.
Naszym zamiarem było stworzenie regału na książki, natomiast taki mebel wykonany z drewnianych okiennic spokojnie może stanąć w łazience jako miejsce na kosmetyki, czy ręczniki. Może także stanąć w kuchni i sypialni. W sumie to może stanąć naprawdę w każdym pomieszczeniu i mieć wiele zastosowań. I choć cały opis wykonania mebla wydaje się bardzo długi, to jego realizacja jest naprawdę bardzo prosta. Mam nadzieję, że tym wpisem zainspirowaliśmy Was do zabawy w rzemieślników. Bo jak widzicie, nawet w dzisiejszych czasach można stworzyć coś własnymi rękami i niewielkim nakładem pracy. Mamy dostęp do materiałów i narzędzi, które bardzo nam tą pracę ułatwiają. Wykorzystajcie to i twórzcie Wasze wymarzone meble nie tylko z drewnianych okiennic 🙂
Dziękujemy, że odwiedziliście naszego bloga.
Pozdrawiamy Was serdecznie Asia i Radek 🙂
marta says
Wow, fantastyczne😍 Okiennice są urocze i robią niesamowity klimat. Super pomysł z regalikiem. Aż nabrałam chęci do zrobienia własnego, ale chyba jeszcze trochę za wysokie progi. W każdym razie będę miała ma kiedyś w pamięci 🙂 Jeszcze raz-świetna robota☺
joanna Ambroszczyk says
Dziękujemy serdecznie Marta 🙂 I zachęcamy jednak do wykonania własnego, bo to naprawdę bardzo prosta sprawa jest, a efekt powalający 🙂 I ta satysfakcja, że wykonało się coś samodzielnie 🙂
Marzena says
Rzeczywiście efekt wow! Regalik jest cudny. I tak pięknie wszystko wytłumaczone krok po kroku, ze wydaje się, że każdy może taki mieć. Oj chyba jego obraz będzie mi się śnił..
Genia Pietraszewska says
Przepiękna praca :). Efekt mnie zachwyca :). Czytając opis wykonania, wydaje się niezbyt trudna, ale potrzeba jednak trochę narzędzi stolarskich. Gdzie można kupić takie dekory drewniane?
joanna Ambroszczyk says
Gieniu dziękujemy bardzo serdecznie 🙂 A narzędzi naprawdę nie potrzeba wielu, aby wyonać taki regał. Dekory możesz znaleźć w naszym sklepie online, zakładka DEKORY 🙂